Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışında dil eğitimi almaya karar verdikten sonra eğitim hedefinizi en etkili ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmaya başlarken ilk karar verilmesi gereken dil eğitimizi hangi ülkede alacağınızdır. İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi popüler dillerden birinde eğitim almak istiyorsanız birden fazla ülke seçeneğiniz olacaktır; sizin istek ve şartlarınız göz önüne alındığında her bir ülkenin çeşitli artıları-eksileri de olacaktır. Genel olarak vize başvuru şartları, pahalılık, Türkiye’ye uzaklık, iklim, öğrencilere çalışma izni gibi farklı başlıklar ülke tercihinde önemli rol oynamaktadır. Bu avantajları ve dezavantajları en iyi şekilde değerlendirip doğru kararı vermelisiniz.

Sizin için en doğru ülkeyi seçtikten sonra ikinci adımda seçtiğiniz ülkedeki alternatif şehirler arasından sizin için en uygun olanını belirlemeniz gerekiyor. Şehir konusunda tercihte bulunurken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli kriterler vardır; iklimi, nüfusu, büyüklüğü, hayat pahalılığı, ulaşım sistemi, sosyal yapısı, Türk yoğunluğu, vs. gibi. Ayrıca sizin durumunuza özel bazı özellikleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Şehre karar verdikten sonra geriye bu şehirde bulunan okullar arasından sizin için en uygun olanını seçmek kalıyor. Okulu seçerken, okulun sunduğu programlar ve konaklama alternatifleri, fiziksel durumu, imkanları, yaş ortalaması, dil seviyeleri, milliyet dağılımı, Türk öğrenci sayıları göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğitim hedefinize en uygun program içeriği her zaman her okulda verilmeyebilir. Örneğin mühendislik alanında mesleki İngilizce kursuna katılmak isterseniz, bu programın verildiği okulları ve okullardaki buna yönelik ders içeriklerini incelemelisiniz.

Tags

Leave a comment