Avustralya’da Üniversite

Avustralya’da Üniversite
Avustralya, üniversite eğitim kalitesiyle dünyada ünlenmiş bir kıta ülkesidir. Asya, Avrupa ve Amerika’dan her yıl binlerce öğrenci okyanusları aşarak Avustralya’da eğitim almaya gitmektedir. Üniversitelerin dünya sıralaması - üniversitelerin %18'i en iyi 100 , %23'ü en iyi 200, %55 ‘i en iyi 500 içerisinde yer almaktadır. Yüksek yaşam standartlarına sahip, doğası ve eşsiz manzaraları kadar kozmopolit metropol yapısıyla dikkat çeken ülkede yaklaşık 40 devlet üniversitesi, 2 özel üniversite bulunmaktadır. Eğitim eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Her eyaletim kendi Eğitim Bakanlığı bulunmaktadır ve üniversiteler devamlı denetlenmektedir. Avustralya güney yarım kürede yer aldığından okulların başlama ve tatile giriş dönemleri farklıdır. Okullar Şubat veya Mart ayında başlamaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz eğitimlerini ülkemizde haziranda tamamlayıp liseden mezun oldukları için Avustralya’da üniversite eğitimlerine başlamadan hem evraklarını toparlamak hem de dil eğitimlerini almaları için yeterli zaman kalacaktır. Bununla birlikte, temmuz veya Ağustos ayında da eğitim başlangıçları bulunmaktadır. Öğrencilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda başvuru zamanları ayarlanabilir.

Avustralya üniversitelerinin tamamı hem dünya genelinde ve hem de YÖK tarafından kabul görmektedir. Lisans eğitimi, seçilen üniversite ve bölüme göre 3 ile 5 yıl arasında sürmektedir.

Master eğitimleri ise 1 ile 1,5 yıl arasında sürmektedir.

Avustralya’nın bir diğer önemli avantajı ise öğrencilere sunulan çalışma haklarıdır. 6 ay ve üzeri eğitim alan öğrenciler okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde ise tam gün çalışabilirler.

Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar. Ayrıca eğitim sonrası da yasal olarak 1 yıl çalışma ve oturma hakkına sahip olurlar.


Üniversiteyi Avustralya’da Okumanın Faydaları:

  • Öğrenciler, güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim aldıklarından başarı oranları yükselecektir.
  • Eğitim, konaklama ve yaşam masrafları ekonomiktir. ( İngiltere ve ABD’den çok daha düşük)
  • Diplomalar dünya çapında geçerlidir.
  • Avustralya’da bulunan kurumlar öğrencilerinin kültürel ve dini ihtiyaçlarına duyarlıdır ve yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek olurlar.
  • Çalışma olanakları yüksektir.
  • Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.HATIRLATMA:Avustralya’da öğrenci vizesi alabilmek için en az 10 ay süreli dil okulu kaydının yapılması gerekir. Avustralya konsolosluğu kısa süreli eğitimlere sıcak bakmamaktadır. Eğer 10 aydan daha kısa süreli bir dil eğitimine üniversite şartlı kabulu alınmadan başvurulursa, dil yeterliliğinin IELTS sınav skoru ile (4.0 – 4.5) kesinlikle sunulması gerekir. Yani daha uzun bir eğitimin gerekli olmadığının inandırılması gerekir. Vize uzatımı 10 aydan az programlarda Avustralya’dan yapılmamaktadır. Ancak üniversite eğitimi amaçlı vizeler uzatılabilir. Bunun için de üniversiteye başlamak için gerekli dil seviyesine gelinmesi gerekir.

ÜNİVERSİTE BAŞVURU ŞARTLARI

Avustralya’da belirli bir akademik başvuru şartı bulunmamaktadır. Her üniversite aradığı şartları kendisi belirler.

  • Lise Diploması
  • Lise Not Ortalaması (Transkript)
  • İngilizce Yeterlilik Belgesi ( IELTS 6.0 – 6.5, TOEFL IBT 79 )


AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ

Australian Catholic University
Australian National University
Bond University
Central Queensland University
Charles Darwin University
Charles Stuart University
Curtin University
Deakin University
Edith Cowan University
Flinders University
Griffith University
James Cook University
La Trobe University
New South Wales University
Queensland University of Technology
RMIT University, Melbourne
Southern Cross University
Swinburne University
University of Adalaide
University of Ballarat
Macquarie University
University of Western Sydney
University of Western Australia
University of Victoria
University of Tasmania
University of Melbourne
University of Southern Queensland
University of New England