Kanada’da Üniversite

Kanada’da Üniversite
Kanada dünya çapında kaliteli ve standart eğitimin uygulandığı önemli ülkelerden biridir. Yani eğitimin çok iyi olduğu veya vasat olduğu üniversite ayrımı Kanada’da yoktur. Eğitimin kontrol mekanizması çok güçlüdür. Her eyalette eğitim bakanlıkları bulunmaktadır. Hem devlet hem de özel üniversitelerde eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Hem yaşam koşulları, doğası, toplum refahı, suç oranlarının çok düşük olması hem de eğitim maliyetlerin çok daha uygun olması açısından lisans eğitimlerinde en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Kanada’da 200’e yakın ön lisans. 100’e yakın lisans programı veren üniversite bulunmaktadır. Kanada üniversitelerinden alınan diplomalar hem YÖK denkliğine sahiptir hem de dünyanın her ülkesinde geçerlidir. Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem de Fransızca olduğu için öğrenciler her iki dilde de eğitim alabilirler.

KANADA EĞİTİM SİSTEMİ

Kanada eğitim sisteminde 2 temel seçenek vardır.

  • Üniversiteler (Akademik ve Mesleki Eğitim)
  • Meslek Yüksekokulları (Sanat ve Teknik Eğitim)

Üniversiteler genellikle 4 yıl sürmektedir. Her yıl içinde 2 veya 3 dönemden oluşmaktadır. Bu sayede öğrenciler isterlerse yaz döneminde de dersler alarak lisans eğitimlerini 2,5 yıla kadar indirebilirler. Üniversitelerdeki fakülteler hemen hemen her bölümü barındırmaktadır. Ancak giriş koşulları açısından öğrenciler önce meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitimi başarı ile tamamlayıp, son 2 yıllarını üniversiteye geçiş yaparak bitirebilirler. Meslek yüksekokullarının üniversitelere göre girişleri daha kolaydır ve çok daha ekonomiktir.

Kanada hükümeti uluslar arası öğrenciler için eğitim dönemlerinde yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışmaya izin vermiştir. Eğitim bittikten sonra da 3 yıl çalışma hakkına sahip olabilirler. Öğrenciler eğitimleri süresince çalışıp cep harçlıklarını çıkarabilirler.

Ayrıca, Kanada’da eğitim almış, bir Kanada üniversitesinin diplomasına sahip, anadil seviyesinde İngilizce konuşabilen uluslar arası öğrenciler, eğitim bitiminde Kanada’da kalmak isterlerse hükümet politikaları gereği bu oldukça kolay olacaktır.

KANADA ÜNİVERSİTE MALİYETLERİ

Kanada’da eğitim maliyetleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok daha ekonomiktir. Ayrıca üniversitelerin burs imkânları da oldukça geniştir. Öğrenciler daha eğitimlerine başlamadan bursları çıkabilmektedir.

Ortalama maliyetler ise yıllık olarak;

Eğitim: CA$5.000 – CA$20.000

Konaklama: CA$2.000 – CA$5.000

Yaşam Masrafları: CA$1200 – CA$3000 şeklinde değişiklik gösterebilir.

KANADA KOLEJLERİ

Seneca College

George Brown College

Humber College

Niagara College

Centennial College

Georgian College

Mohawk College

Douglas College

Durham college

St. Lawrance College

North Island College

Red River College        

    KANADA ÜNİVERSİTELERİ

Toronto University

Trent University

York University

Brock University

Ryerson University

Concordia University

Mount Saint Vincent University

Saint Mary’s University

Thompson RiversUniversity

University of Regina

University of the Fraser Valley

Vancouver Island University