Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite
Polonya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Polonya’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

Polonya’da üniversite eğitimi son yıllarda Türk öğrenciler arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. Polonya’da üniversite fiyatları ve yaşam masraflarının diğer ülkelere göre çok daha uygun olması ülkemizde popülerliğini arttıran başlıca sebeplerdir. Polonya’da eğitim sisteminin dünyaca ünlü ve kaliteli olması ve Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunması diğer önemli sebeplerdir. Polonya’da İngilizce üniversite okumak istiyor ve İngilizce seviyeniz yeterli değil ise önce Polonya’da İngilizce dil eğitimi alabilir ve sonra Polonya’da İngilizce lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

WhatsApp Image 2020-02-11 at 19.08.08

Polonya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Polonya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Polonya’da Popüler Üniversiteler
Polonya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır

Üniversiteler Şehir Açıklama
Varşova Üniversitesi Varşova 2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 500 arasında bulunur. Sosyal Bilimler alanında çok iyi bir üniversitedir.
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS) Varşova Özel üniversitedir. Psikoloji alanında Avrupa’nın en iyi akademik kadrosunu bünyesinde barındırır.
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova Teknik üniversiteler arasında Avrupa’da en iyiler arasındadır. Özellikle alan tercihi Uçak ve Uzay, Mekatronik ve Enerji olanlar değerlendirebilir.
Kozminski Üniversitesi Varşova Birçok ödüle sahip olması yanı sıra, Doğu Avrupa’nın en iyi İşletme ve Ekonomi okuludur.
Varşova Ekonomi Üniversitesi Varşova Ekonomi ve Uluslararası İşletme alanında en iyi devlet üniversitelerinden biridir.
Varşova Lazarski Üniversitesi Varşova Çift diploma seçenekleri ve ekonomik fiyatlar açısından iyi bir eğitim sunmaktadır.
Jagiellonian Universitesi Krakow Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e giren prestijli okul, aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerindendir.
Krakow Teknoloji Üniversitesi Krakow Polonya’da kaliteli teknik üniversiteleri denince akla gelen ilk üniversitelerden biridir.
Wroclaw Üniversitesi Wroclaw Sosyal bilimler alanlarında çok iyi olan okul, Polonya’nın en köklü üniversitelerindendir.
Wroclaw Ekonomi Üniversitesi Wroclaw Kaliteli eğitimi ve düşük maliyeti ile ekonomi ve işletme alanında başarılı bir üniversitedir.
Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Wroclaw Bölüm seçenekleri açısından zengin olan okul, Batı Polonya’nın en iyi şehrinde yer almaktadır.
Poznan Teknoloji Üniversitesi Poznan Polonya’nın en köklü ve ekonomik mühendislik eğitimi alabileceğiniz üniversitelerindendir. Mimarlık bölümü ile de tercih edilebilecek kaliteli üniversitelerden biridir.
Poznan Ekonomi Üniversitesi Poznan Burs elde edebileceğiniz bölümlere sahiptir. Özellikle ekonomi alanında iyi bir üniversitedir.

Polonya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Polonya’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 2.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

Bölümler Min Max
İşletme 2.440€ 4.950€
Mühendislik 2.200€ 4.500€
Psikoloji 3.900€ 4.000€
Genel Tıp 11.000€ 13.000€
Finans ve Uluslararası Yatırım 2.100€ 3.500€
Uluslararası İlişkiler 3.000€ 3.800€
Siyaset Bilimi 3.000€ 3.200€
İngilizce Dil Çalışmaları 3.000€ 3.000€
Arkeoloji 2.000€ 3.000€