Rusya’da Üniversite

Rusya’da Üniversite
Rusya’da eğitim ücretleri bir çok ülkeye göre daha uygundur.Rusya üniversitelerinin Dünya sıralamasındaki konumu, her geçen yıl artan eğitimin kalitesi ve uygun fiyatlarıyla yurt dışında öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimizin gözünde en iyi alternatiflerden biri haline gelmiştir.Rusya’da üniversite okumak Dünyada en iyi seçeneklerden biri diyebiliriz.

“Yurt dışında eğitim” denildiğinde dünyanın birçok bölgesinden öğrencinin tercih ettiği yer olan Rusya’da, sınav yeterliliği dayatılmaksızın rahatlıkla eğitim alınabilmektedir. Türkiye’de özel bir üniversite için yapılacak olan maliyetten daha makul bir ücretle yurt dışında eğitim alabilirsiniz. Üniversite sınavına girme ya da herhangi bir bölümü kazanmış olma zorunluluğu olmadan; dil yeterliliği için sınav şartı ya da sertifika yeterliliği olmadan Rusya’da lisans ve lisansüstü eğitim alabilirsiniz

Rusya üniversiteleri nde eğitim gören Öğrenciler için tıp ve biyoloji , mühendislik , sosyal bilimler ve işletme gibi bölümler için ayrı sınıflar açılmaktadır. Genellikle 9 ay süren hazırlık programının ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte olup ikinci dönemden itibaren ise seçilen bölüme göre ek , yardımcı dersler verilmektedir. Haftada 25-30 saat ders alan ve okul dışında ders çalışan bir öğrenci Rusçasını 1 yıl içinde akademik ortamda kullanma seviyesine kadar geliştirebilir. Rusça yabancı dil olarak 1. sınıftan itibaren Rusyada eğitim alan öğrenciler için Eğitim boyunca mecburidir.

Rusça Lisans Bölümleri Senelik Okul Ücretleri 

Tıp  ,Diş Hekimliği , Eczacılık , Hemşirelik, Uluslar Arası İlişkiler

Psikoloji , Klinik Psikoloji  , Rus Dili ve Edebiyatı , İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümleri

Mütercim Tercümanlık ( Rusça – İngilizce ) , Filoloji Diller Bilimi Bölümleri

İşletme  – Ekonomi – iktisat , Bölümleri

Uluslararası işletme , Medya Tv. – Gazeletecilik Bölümleri

Yazılım Mühendisliği  ve Bilgisayar Mühendisliği  Bölümleri

Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri   Uygulamalı Mekanik

Jeoloji Mühendisliği   Sanat Tarihi    Astronomi Bölümleri