Dubai’de Dil Okulları

Dubai’de Dil Okulları
Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi emirliğinden biri olan Dubai son zamanlarda adından bir çok alanda söz ettiriyor, konumuz Dubai’de dil eğitimi. Malta ile Dubai kıyaslandığında aralarında küçük farklılıklar olduğu görülmekte. Dubai’de dil eğitimi veren okullar arasında öne çıkanlardan birisi de ES Dubai. ES Dubai ile eğitim alabileceğiniz dil programları Malta’dan çok farklılık göstermemektedir.

Genel İngilizce, iş İngilizcesi, IELTS sınav hazırlığı başta olmak üzere, özel dersler ve konuşmaya yönelik ders programlamak mümkündür.

Okulların genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse;
-Amerikan ve İngiliz hocalar
-Akıllı tahtalar
-Dubai’deki tek uluslararası dil okulu
-En iyi öğrenme materyalleri ve kütüphane olanağı
-30 farklı milletten öğrenci
-Başlangıçtan en üst seviyeye kadar tüm seviyeler mevcut
-Öğrencilerin eğitim süreçleri hakkında detaylı rapor
-Herhangi bir pazar günü başlayabilirler. Dönem beklemek zorunda değiller.

Dubai Hakkında Genel Bilgiler
Ortadoğu’da yer alan Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunur. Suudi Arabistan, Katar ve Umman ile çevrili olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en tanınan emirlikleri, Abu Dabi ve Dubai’dir. Başkenti Abu Dabi’dir. Petrol rezervleri bakımından oldukça zengindir ve bunun yanında Ortadoğu’da gelişen ekonomiye sahiptir.

Dubai’de birçok milletten insan bulunmaktadır. Oldukça kozmopolit olan bu şehir, günden güne gelişerek ticaretin, alışverişin ve turizmin merkezi konumuna gelmiştir. Birçok uluslararası öğrenci İngilizce öğrenmek için Dubai’deki okulları tercih etmektedir. Bunun nedenleri arasında Dubai’nin hemen hemen her kültürden ve milletten insana ev sahipliği yapan kozmopolit bir kent olması, İngilizcenin hemen herkes tarafından konuşulması ve Dubai vizesinin kolay alınan vize türü olması kesinlikle baş sıralardadır.

ES Dubai dil okulu Dubai’nin en merkezi noktalarından biri olan Jumairah Lakes Towers bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölge ağırlıklı olarak Amerikan, İngiliz ve diğer avrupalı milletlerin ikamet ettiği ve birçok iş merkezinin bulunduğu gelişmiş bir bölgedir. Okul öğrencilerin, Dubai marinaya yürüyerek 15 dakika, Jumeirah beach residence sahiline yürüyerek 20 dakikada rahatlıkla ulaşabilecekleri mesafededir.
Dubai %87’lik göçmen nüfusuyla dünyanın en kozmopolit bölgelerinden biridir. Bu durum Dubai’yi farklı kılmakta. Bu sebepten dolayı Dubai’de birincil dil sanılanın aksine Arapça değil İngilizcedir. Hayatın her noktasında İngilizce öncelikli ve zorunlu dil konumundadır.
ES Dubai dil okulu Dubai’nin ilk ve tek uluslararası çapta eğitim veren ve öğrenci vizesi sağlayabilen dil okuludur. Okul öğrencilere vize sponsorluğu yapabilmekte ve tüm vize işlemlerini öğrenci adına yerine getirmektedir. Öğrencinin herhangi bir konsolosluğa gitmesine, banka hesabı göstermesine ve benzeri birçok evrak işlemleri ile uğraşmasına gerek yoktur.

Dubai Vizesi için Gerekli Evraklar
1-Fotoğraf
2-Pasaport kopyası
3-Doldurulmuş başvuru formu
4-Ödeme dekontu
Bu evrakları danışmanlarımız aracılığıyla okula iletmeniz durumunda ortalama 2 hafta içeresinde vize alınabilmektedir. Şu ana kadar vize başarı oranı %100. Dubai vize konusunda Türk vatandaşlarına yeterince esnek. Vizeler 3 ay + 3 ay veriliyor. 6 aydan sonra öğrencinin ülkeden çıkış yapması gerekmektedir. Vize için öğrencinin bir şey yapmasına gerek yoktur. Tüm işlemler okul tarafından yapılmaktadır. Vize konusunda Türk öğrenciler için en rahat ülke konumundadır.
Okul içerisinde kafeterya, kütüphane, bilgisayarlar, ücretsiz ve sınırsız wi-fi bulunmaktadır. Bina da aynı zamanda market bulunmaktadır. Okuldaki bütün öğretmenler native english speaker. Tüm sınıflarda akıllı tahtalar bulunmaktadır. Okulda Beginner seviyesinden Advance seviyeye kadar tüm seviyeler mevcut bulunmaktadır. Okulda aynı zamanda speaking ve IELTS hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Kurslar diğer ülkelerin aksine Pazar günü başlayıp perşembe günü son bulmaktadır. Öğrenciler herhangi bir Pazar günü başlayabilirler. Okul aynı zamanda her hafta öğrenciler için sosyal aktivite sağlamaktadır.

Dubai’de Konaklama
Yurtlarda yemekhane yok sadece kafeterya mevcuttur. Yurdun yakınlarında yemek yiyebilecek mekanlar mevcut. Öğlen ise okulun kafeteryasından faydalanak mümkündür.
Yurdun okula ücretsiz servisi bulunmaktadır. Normal bir araçla yaklaşık 25 dakika süren yol servis aracı ile 30 dakika ile 45 dakika civarında sürmektedir. Yurdun olanakları çok iyidir. Yüzme havuzu, spor salonu, film izleme alanı, ders çalışma alanı, bilgisayarlar vb. Olanaklar bulunmaktadır. Yurtlara kayıtlar 4 haftalık yapılmaktadır ve talep durumunda 4 haftalık periyodlar şeklinde uzatılabilmektedir.
2. bir konaklama alternatifi olarak Jumeirah lakes Towers, Jumeirah beach rezidance ve Marina bölgelerinde paylaşımlı odalarda konaklayabilirler ki mevcut öğrencilerin %90’ı bu bölgelerde konaklamaktadır. Bu konaklamalar okula ortalama 10 ila 25 dakika yürüme mesafesindedir. Bu konaklamalarda ortalama maliyetler aylık 600$ civarındadır ve bu fiyata elektrik, internet vb. faturalar, yüzme havuzu ve spor salonu ücretleri de dahildir. Öğrencilerden ortalama 140$ ve 280$ arası depozito talep edilir. Bu depozito ücreti, konaklamadan ayrıldıklarında iade edilir. Evden çıkış tarihi ev sahiplerine 1 ay önceden haber verilmelidir. Evler değişmekle beraber genelde 3 veya 4 odalıdır. Öğrenci odayı 1, 2 veya 3 kişiyle paylaşabilir. 600$ olan odalar genel olarak 2 kişiliktir. Odalar büyüklüğüne göre 3 veya 4 kişiyi barındırabilir ki kişi sayısının artması fiyatları 600$’ın altına çekmektedir.

Dubai’de Yaşamsal Giderler
Dubai bir arap ülkesi olarak birçok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir. Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu başta birçok ingiliz, amerikan ve avrupalı milletlerle beraber dünyanın her yerinden milletin bir arada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai’de dilediğiniz gibi giyinebilir ve gece kulüplerinde ve birçok restoranda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günlerde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur. Hatta yemeklerde % 60 lara varan indirimler de mevcuttur. Erkekler de katılabilir fakat onlar için ücretsiz mekan oranı çok azdır. Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanda ya da sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirsiniz.
Suç oranı oldukça düşük olan Dubai’de evinizin aracınızın kapısını kilitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Güvenlik konusunda dünyada sürekli olarak ilk 3’e giren bir ülkedir ve çok temiz bir ülke olan Dubai’de sokakta veya herhangi bir yerde çöp görmek imkansızdır. İstisnasız olarak her yer çok temizdir. Denizleri de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.
Sürekli olarak festival, fuar ve konserlerle şehir çok canlı durumdadır. Dünyaca ünlü sanatçıların konserlerini ya da sergilerini görebilirsiniz.
Yeme içme vb yaşamsal giderler için öğrenciye ortama 350-400 USD yeterli olacaktır.
Hava sıcaklığı haziran temmuz ağustos aylarında biraz yüksektir fakat her yerde klima olması duraklar metro istasyonları taksiler kısacası her yerde klima olması bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında iş bulma oranı da düşüktür. Özellikle eylül ayından itibaren öğrencilerin çalışabileceği part-time işler çok fazladır.

Dubai’de Çalışma İzni ve Fırsatlar
Es Dubai’nin vereceği vize ile gelen öğrencilerin part-time olarak çalışma hakkı vardır.
En az 12 hafta ve üstü kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye gelir ve yeterli ingilizceye sahip olduklarında iş bulabilir ve çalışabilirler. Okulda iş bulma konusunda full time olarak biri çalışmaktadır ve öğrencilerin cv lerini toplayıp onlara uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır ancak iş garantisi verilmemektedir. Yurtdışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu, dinleme, anlama ve konuşma becerisini geliştirmesi ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olacaktır. Intermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun bir zaman almaktadır. Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin ingilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güler yüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Ülkede birisine bağırmak 6 ay cezadan başlamaktadır ve kibar olmak genel olarak bir kuraldır. Part-time işlerde ortalama 6$-8$ arası kazanabilirler. Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + 1000 aed – 2500 aed net maaş önermektedir. Dubai de iş konusunda birçok şey müzakereye açıktır konuşup daha fazlasını elde etmek mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler gelmeden önce ingilizce test olup ingilizce cv lerini hazırlamalıdırlar ki buraya gelip bununla vakit kaybetmemeliler.

Ayrıca Dubai diğer dil eğitimi veren destinasyonlardan farklı olarak öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci yeterli ingilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai de kalıp oturma izni alıp profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir. Bu bütün meslekler için geçerlidir. Özellikle tasarımcı ve mühendisler için çok ideal bir destinasyondur hatta başka bir ülkeye gitmek yeni mezun ve mezun olacaklar için zaman kaybı olacaktır. Dubai de İngilizcelerini geliştirirken aynı zamanda şehri ve ülkeyi yakından tanıyacaklardır ki bu da işe başlama süreçlerini hızlandıracaktır.