Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite
Her ne kadar ülkemize uzaklığı ile bilinse de Amerika, birçok öğrencinin lisans eğitimlerini almak istedikleri ülkelerin başında gelmektedir. Bunun nedeni Amerikan eğitim sisteminin araştırmaya dayalı, ezberci olmayan ve günlük ders saatlerinin az tutulup pratik esaslarını içermesidir. Bu sistem, öğrencilerin kendilerine güvenlerini arttırıp, sosyal ve başarılı bireyler olmalarına olanak sağlamaktadır. Amerika’da eğitim eyaletler arası farklılık göstermekle birlikte 4000’e yakın üniversite tüm öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik programlar sunmaktadır. Genel olarak devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bulunmaktadır. Ancak eğitim kaliteleri buna göre değişmemektedir. Ülkemizde devlet okullarının giriş koşullar daha zordur ve eğitimler devlet okullarında daha iyidir inanışı Amerika’da geçerli değildir. Yale, Stanford, Harvard gibi dünyaca ünlü üniversiteler özel kategorisinde olmasına rağmen giriş koşulları en zor ve sıralamalarda en üstlerde yer alan iyi üniversitelerdendir.

AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİ

Amerikan eğitim sisteminde ön lisans dereceleri Associate Degree, lisans dereceleri ile Bachelor Degree olarak ifade edilir.

Ön lisans programlarda genel olarak AA( Associate of Arts ), AS(Associate of Science) dereceleri bulunmaktadır.

Lisans programları dereceleri ise aşağıdaki gibidir;
Bachelor of Arts (B.A.),
Bachelor of Science (B.S.),
Bachelor of Fine Arts (B.F.A.),
Bachelor of Social Work (B.S.W.),
Bachelor of Engineering (B.Eng.),
Bachelor of Education (B.Ed.)
Bachelor of Philosophy (B.Phil.)
Bachelor of Architecture (B.Arch.)

 • Devlet Üniversiteleri:Maliyetleri daha düşük olan ve devlet desteğinin sağlandığı üniversitelerdir. Eğitim kaliteleri ve diplomaların geçerlilikleri çok yüksektir. Eğitim sistemleri eyaletlere göre değişmekle birlikte genel olarak 4 yıllık eğitim sunan okullardır.
 • Özel Üniversiteler: Kolejler, Enstitüler ve Üniversiteler, Özel Üniversiteler kategorisinde değerlendirilebilir.
 • Kolejler:Genellikle bulundukları şehre yakın konumda olup, öğrenci sayıları az, sosyal imkânları yüksek kampüslerden oluşmaktadır. Küçük kampüsler olduklarından dolayı öğrencilerim öğretim görevlileri ile ilişkileri daha yüksektir. Kolejler hem 2 yıllık ön lisans hem de 4 yıllık lisans programlarını barındırmaktadır. Community College sistemi ile farklılık gösterir.
 • Enstitüler:Belirli branşlarda uzmanlaşmanın olduğu okullardır. Öğrenciler, moda, resim, dizayn, teknoloji gibi belirli bir alanda uzmanlaşabilirler. En iyi örnekleri MIT ( Massachusetts Institute of Technology), California Institute of Technology’dir.
 • Üniversiteler:Kolejler gibi şehir merkezine yakın ancak öğrenci sayıları yüksek olan okullardır. Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora gibi birçok programları bulunup, araştırmanın esas alındığı okullardır.

Community College:

Özellikle uluslararası öğrenciler için tavsiye edilen programlardır. Amerika’nın 50 eyaletinde sayıları 2000’den fazla Community College bulunmaktadır. Bu okullara basamak okulu da denilebilir. Öğrencilerin genel not ortalamaları, Amerika’da istedikleri 4 yıllık bir üniversite için yeterli değilse, Community College’da 2 yıl eğitim alıp, not ortalamalarını yükselterek son 2 yıl için istedikleri üniversiteye transfer olabilirler.

Community College’lar devlet tarafından finanse edilir ve sertifika, diploma 2 yıllık ön lisans derecesi programlarını sunmaktadır.

Avantajları:
— Kabul şartları 4 yıllık üniversitelere göre daha kolaydır.
— Maliyetleri daha düşüktür. Uluslararası öğrenciler için Community College’ların ücretleri üniversitelere göre çok daha ucuzdur. Çoğunlukla 10.000 Dolar civarındadır. Düşük fiyata rağmen sunulan ders içeriği aynıdır ve öğrenciler ön lisanslarını tamamlarken eğitimleri boyunca fiyat avantajı sağlar.
— Sınıf mevcudu daha azdır. Amerika’ da ki birçok Comunity College da sınıf mevcudu üniversitedeki sınıf mevcuduna göre daha düşüktür. Bu da her öğrencinin profesörler ve eğitim görevlileri tarafından daha çok desteleneceği ve ilgi gösterileceği anlamına gelir. Birçok uluslararası öğrenci Community College’larda Amerikan hayat tarzına ve eğitimine daha çabuk adapte olduğunu söylemektedir.
—Üniversite’ye geçiş daha kolaydır. Zirvedeki üniversitelere transfer kolaylığı vardır. Lise diploması ile iyi üniversitelere girme şansı olmayan öğrenciler, Community College eğitimi sayesinde hayallerindeki üniversiteye daha kolay geçebilirler.

Çok Tercih Edilen Bazı Community College’lar:

Santa Monica College

Santa Barbara City College

Foothill De Anza College

Seattle Central College

Fisher College

Diablo Valley College

Pierce College

Marymouth College

AMERİKAN ÜNİVERSİTELERİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Amerikan üniversitelerine lisans yerleşimi yapılırken istenen kriterler şöyledir:

1) Yeterli düzeyde İngilizce bilgisi (TOEFL skoru)
2) Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA en az 2.5)
3) İstenirse; GMAT, GRE veya SAT), sınavı skoru
4) Sanatsal veya sportif diğer Faktörler (spor lisansı, Tübitak ödülü gibi )

Öğrenciler bu kriterlerinin tamamını sağlayabiliyorlarsa doğrudan üniversiteye girişleri LEO Yurtdışı Eğitim danışmanları tarafından yapılabilir.

Ancak istenen bazı kriterler sağlanamıyorsa pathway yoluyla veya Community College başvuruları ile istenen üniversiteye girişleri sağlanabilir.

Bu kriterlerden sadece dil yeterliliği sağlanamıyorsa öncesinde bir dil eğitimi ile istenen düzeye gelindikten sonra üniversite başvuruları yapılabilir veya ikinci bir yol olarak dil okullarının anlaşmalı üniversitelerinden şartlı kabul alınıp, dil okulunun istenilen dil seviyesine gelindikten sonra şartlı kabulün sağlandığı üniversite veya Community College’a devam edilebilir.

AMERİKA ÜNİVERSİTE MALİYETLERİ

Amerika’da üniversite eğitiminin maliyetleri yelpazesi çok geniştir. Çok uygun fiyatları okullar kadar $50.000’i bulan okullar da mevcuttur. Öğrenciler ilk dönemlerinde başarı gösterip okul burslarından faydalanabilirler. Ayrıca spor faaliyetlerinde bulunan, okul takımlarında yer alan öğrenciler için sporcu bursları da verilmektedir. Öğrenciler kampus içerinde part time olarak çalışarak cep harçlıklarını çıkarabilirler. Ancak Kampüs dışında çalışmaları yasaktır. Ortalama maliyetleri yıllık olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Community College: $5.000 – $15.000

4 yıllık Üniversite: $12.000 – $50.000

Konaklama ve Cep Harçlığı ( yemek, ulaşım): $10.000 – $20.000

AMERİKA EN İYİ 20 ÜNİVERSİTE

 • Williams College
 • Princeton University
 • Amherst College
 • United states Millitary Academy
 • MIT ( Massachusetts Institute of Technology
 • Stanford University
 • Swarthmore College
 • Harvard University
 • Claremont McKenna College
 • Yale University
 • United States Air Force Academy
 • Wellesley College
 • Columbia University
 • Haverford College
 • Wesleyan University
 • Whitman College
 • Pomona College
 • Northwestern University
 • California Institute of Technology
 • University of Chicago