Başvurular, Dikkat Edilmesi Gerekenler, Doktora Başvurusu

Üniversitelere başvuru zamanı

Başvuru süreleri (deadline) üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Birçok üniversitenin başvurusu 1 yıl sonraki dönem için 8 veya 9 ay öncesinden biter. (Örnek: 2019 Eylül ayında eğitime başlamak için Aralık-Ocak gibi başvurmak gerekir.

Üniversitelere başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni yönetmelikle artık kabul alacağınız üniversitenin dünya sıralamasında ya sizin okuyacağınız bölümde ya da üniversitenin genel sıralamasında ilk 500’de olma zorunluluğu var. Ayrıca çalışmak istediğiniz konuda çalışan hocanın olması, kaliteli akademik bir kadronun, üniversitenin sunduğu olanakların iyi olması, asistanlık sunmaları, hocaların mentorluk yapmaları gibi birçok etkende göz önünde bulundurulmalıdır.

Master derecesi olmadan Doktora başvurusu

Master derecesi olmadan doktora programlarına başvuru yapabilmeniz Amerika’da mümkündür. Lisans mezunu öğrenciler doğrudan doktoraya başvurabilir. Skorlarınızın daha iyi olması beklenir, ayrıca birkaç tane ekstra ders almanız istenebilir. (Bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.)

Yüksek Lisansını lisans alanından farklı bir alanda yapabilme

Amerika’da birçok bölüm için sizin lisans derecesini hangi alanda aldığınızın önemi yoktur. Bu durum sizin kabul almanıza engel değildir. Aynı durum PhD için de geçerlidir. (İstisna olan üniversite ve bölümler vardır.)

Yaşam maliyeti ucuz olan eyaletler

Amerika’da ev kiraları sizlerin masraflarını arttıran faktördür. Türk öğrenciler genelde okul yurtlarını tercih etmiyorlar. En büyük faktör 3-4 kişinin birlikte apartman dairesi kiralamasının daha uygun fiyatlı olmasıdır.
Texas, Kansas, Pennsylvania, Arizona, Alabama, Indiana, Georgia öne çıkan ucuz eyaletlerdir.

Üniversite kabul şartları

Amerika’da her üniversitenin ve bölümün başvuru için istedikleri kriterler farklılık gösterir. Yapılması gereken en önemli şey başvuru belgelerinin mümkünse Türkiye’de hazırlanmasıdır. Birçok üniversitenin istediği ortak başvuru belgeleri Niyet Mektubu (SOP), Referans Mektubu, Reseume/CV (Özgeçmiş), GPA (3.00 civarı), TOEFL/IELTS, GRE/GMAT (Bazı bölümlerde ekstra olarak Essay’de istenebilir)

Tags

Leave a comment