Yurtdışı Eğitim Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Yabancı dilini geliştirmek ve farklı kültürlerden birçok insanla tanışmak istiyor, fakat harekete geçmeye çekiniyor musun? Bu konuda bazı ön yargıların ve tereddütlerin olması gayet doğal. Ancak, hayatında yepyeni bir sayfa açmak ve her anlamda kendini geliştirmek için harika bir adım atacağından emin olabilirsin.

Yurtdışında eğitim almak, her yaştan ve eğitim düzeyinden insan için eşsiz tecrübelerin kapısını açar. Üstelik sanılanın aksine, bu tecrübeyi doğru bir programlama ve uzman tavsiyeleri sayesinde oldukça uygun fiyatlara yaşaman mümkün!

İhtiyacın olan tek şey, bu konuda biraz daha bilgi edinmek ve cesur olmak. Senin için hazırlanmış bu 10 maddelik listeyle yurt dışında eğitim hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsin!

Yurtdışında eğitim almanın en büyük avantajlarından biri, yabancı dilinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesi! Yurtdışında geçirdiğin süre boyunca, öğrenmek istediğin yabancı dili konuşan insanlar, yalnızca derslerde değil her an yanında olacak.

One never injured multi-marathoner’s stride was so smooth, she ran like an insect over water. Weight was not a factor, with heavy runners among the light-footed and lighter runners among the stompers.

Francesca Stoppard The Darvin B. Xander Associate Curator of Prints

With most runners being heel-strikers today, the added shock, multiplied over thousands of footsteps, could explain high injury rates. The 2012 study added fuel to the debate, finding a two-to-one difference in repetitive stress injuries between heel- and forefoot-strikers.

Jane Eckhart’s research focused on heel-strikers exclusively, since they make up most of today’s runners, and examined a cohort seldom studied, partly because they’re pretty rare: those who have never been injured. Jane and colleagues recruited 249 female recreational athletes who each ran at least 20 miles a week. They investigated the participants’ strides by having them run over a force plate that recorded the impact of each step.

The runners agreed to respond to a monthly online questionnaire that detailed injuries over two years. With the results in, researchers first examined reports from the 144 who experienced a mild injury and the 105 who didn’t, finding little difference between the two large groups.

Tags

Leave a comment